Ekonomi

Yabancılara Konut Kredisi Çıkar mı? Çözüldü…!

Yabancılara konut kredisi başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda ülkemizde yaşamakta olan ve Türkiye bankalarından konut yani ev kredisine başvuruda bulunmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların yerine getirmesi gereken şartları ele alacağız.

Daha önce bir çok yazımızda da bahsettiğimiz üzere, Türkiye vatandaşı olmayan ama Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların, ne şekilde kredi kartı veya banka ürünlerinden nasıl faydalanabilecekleri hakkında detaylı bilgilere yer vermiştik. Ve aynı şekilde özetle daha önceki konularımızda paylaştığımız üzere yabancı uyruklu vatandaşların özellikle kredi gibi düşük tutarlarda kredi alabilmesi için sağlaması gereken şartlardan bahsetmiştik.

Yabancı ülke vatandaşı olan kişilerden ev alma kredisi için diğer durumlara kıyasen çok farklı şartları gerektiren tüm detayları geniş bir yazı ile anlatabileceğimiz bu yazıyı yazmayı uygun bulduk..

Yabancı Ülke Vatandaşları Türkiye’deki Bankalardan Ev Kredisi Alabilir Mi?

En temel olan meselenin cevabını vermekle başlamak bizce konuya en doğru giriş olacaktır. Yabancı uyruklu tüketiciler Türkiye bulunan bankalardan ev ya da mortgage diye adlandırdığımız kredilere başvuru yapabilirler ve de kredilerinin onaylanmasını ardından da kredilerini çekebilirler yani kullanabilirler… Anlaşıldığı üzere yabancı ülke vatandaşları da bankalarımızdan rahatlıkla kredi kullanabiliyorlar.

Yabancı Ülke Vatandaşları Ev Kredisine Ne Şekilde Başvuru Yapabilir?

Yabancı ülke vatandaşları iki türlü başvuru yapabilmektedirler. İlk olarak, bizzat kendileri bankaya başvuruya gitmeleri gerekiyor. Diğer bir husus ise, Türkiye’de yaşayan bir avukata veya herhangi birine kredi kullanma ve kredi sözleşmelerini belgelerini imzalama yetkisini yani noterde çıkartılmakta olan imza yetkisi içerecek vekalet vermesi şekliyle başvurularını yapabilmektedirler..

Konut kredisine yani ev kredisine başvuru yapan yabancı ülke vatandaşlarının, kredi başvurusunu yapacakları bankaya vereceği belgeleri ve dökümanları, vatandaşı olduğu ülkenin ana resmi diliyle hazırlamış olması gerektiğini de belirtmiş olalım. Bu husus oldukça önemli… Bir diğer şekliyle, yurt dışında yani tüketicinin vatandaşı olduğu ülkede düzenlenecek olan bu belgelerin, düzenlemenin yapılmış olan ülkenin ilgili birim ve makamlarınca onaylanması ve apostil şerhi taşıması da zorunluluklar arasında yer almaktadır.. Bu hususu göz önünde bulundurun. Bu çok önemli bir durumdur. Başvuru aşamasından önce yine bu belgelerin ülkemizde bulunan yeminli tercümanlar tarafından Türkçe diline çevrilmiş olması ve de çevirilen bu belgelerin yine türkiye de olması kaydıyla noter tarafından da bizzat onaylanmış olması gerekmektedir.

Apostil sistemi bulunmayan ülke vatandaşları başvuru belgelerini ve dökümanlarını yine kendi ülkelerinin resmi ana diliyle hazırlayıp, önce Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na ve daha sonrada Türk Konsolosluğu’na onaylatması gerekmektedir.

Ve son başvuru şartı da yabancı ülke vatandaşı olan kişilerin ulusal mevzuatta yer alan taşınmaz edinimine ait esaslar çerçevesinde tükiye tapu müdürlüklerinde satış yapılamadan önce ilgili makamlardan gerekli izinleri alması gerekmektedir.

Yabancıların Konut Kredisi Başvurusunda Gereken Belgeler

Yabancı ülke vatandaşları konut kredisine başvuru yapabilmek ve onay alabilmek için yukarıda belirmiş olduğumuz şartları sağladıktan sonra ise aşağıdaki belgeler ve dökümanlarla birlikte ilgili banka şubelerine başvurularını yapabilirler.

Gerekli belgeler şöyle;

  • Nüfus cüzdanı yada ehliyet,
  • Gelir belgesi, maaş bordrosu veya maaş yazısı,
  • Yabancı Kimlik Numarası (YKN) ve da Vergi Kimlik Numarası (VKN) belgesi,
  • Ev kredisi talep ve de başvuru formu,
  • Adres (İkamet) Belgesi,
  • İmza Örneği,
  • İş ve yapılan mesleğe yönelik bilgiler ve iş iletişim bilgileri.

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de ki hemen hemen birçok banka yabancı ülke vatandaşlarına TL, USD ve EURO para birimleri tercih etme alternatifleri ve gayet uygun faiz oranlarıyla konut ve ev kredisi verebilmektedirler. Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Garanti Bankası,  Ziraat Bankası, Yapıkredi bankası, ING Bank gibi bankalar yabancı ülke vatandaşlarına konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Yukarıda verdiğimiz bilgilerde kafanıza takılan bir konu varsa lütfen alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanarak bize sorularınızı gönderebilirsiniz.

Dilerseniz Önce den hazırlamış olduğumuz En Kolay Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi okuyarak biraz farklı açılardan bilgi edinebilir, bilgilerinize yenilerini de ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün