İş Fikirleri

Büyütebileceğiniz İş Fikirleri

1-Balık Yetiştiriciliği

Büyütebileceğiniz iş fikirleri arasında balık iyi bir protein kaynağıdır. Gerek ülkemizde gerek dünyanın diğer yerlerinde balığa talep her zaman yüksek olmuştur. Birçok ülke balık ithal ederek milyonlarca dolar harcamaktadır. Eğer balık yetiştiriciliğinin inceliklerini öğrenebilirsiniz, çok kazançlı bir iş olduğunu da göreceksiniz. Herhangi bir ölçekte balık yetiştiriciliği işine başlayabilirsiniz. Ülkemizde bu işler çok geniş alanlarda büyük sermayelerle yapılmaktadır. Ancak devlet katkısı da bir o kadar büyüktür. Siz az sermayeli bir iş fikri peşinde olduğunuzdan, bu işe ufak çaplı yatırımlarla başlayacaksınız. Önceliğiniz denize ulaşımı olan bir yerde yaşıyor olmanızdır. Bu sayede deniz suyundan faydalanarak evinizde direk güneş ışığı görmeyen kuytu alanlara kuracağınız akvaryumda da balık yumurtası yetiştirip bunları üreticilere satabilirsiniz.

2-Çiçekçilik

Çiçekçilerin iş alanları çok geniştir. İşleri sadece düğün ve partilerin çiçek ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Çiçekçilik aynı zamanda buket tasarlama, uygulama, teslimat ve danışmanlık hizmetlerini de içerir. Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız, çiçek ekimi yaparak bu işe temelinden başlayabilirsiniz. Çiçekçilik birtakım kişisel yetenekler gerektirir. Eğer bu işte başarılı olmak istiyorsanız özellikle Sevgililer Günü, Anneler Günü ve Yılbaşı gibi yoğun dönemlerde müşteri taleplerini karşılama baskısı ile başa çıkmayı öğrenmelisiniz. Çiçekçiliğe başlarken az sermaye ile internet sitesi kurabilir ve evde yapacağınız buketleri buradan pazarlayabilirsiniz.

3-Mobilya Yapımı

Mobilya her evin ihtiyacıdır. Bu nedenle mobilya yapımı sağlam bir iş fikridir. Ancak uzmanlık ve fiziksel güç gerektirir. Mobilya yapmak istiyorsanız mutlaka bir diplomaya sahip olmanız beklenmez. Bu işe çırak olarak da başlayabilirsiniz. Elinizle çalışacağınız için geniş bir kitleye hizmet edemezsiniz. Bu yüzden kendi kitlenizi seçerek bir iş oluşturmanız gerekir. Günümüzde ağaçların doğal formlarını fazla bozmadan masa ve sehpa üzerine çalışan birçok küçük mobilya işletmesi vardır. Eğer çevrenizde size ait boş bir alan varsa mobilya yapımı ideal iş fikriniz olabilir.

4-Bahçıvanlık

Büyütebileceğiniz iş fikirleri bahçe işleriyle uğraşmayı seviyorsanız bu işinizi küçük bir işletmeye dönüştürebilirsiniz. İster başkalarının bahçelerinde hizmet verin ister kendi alanınızda sebze, meyve ya da çiçek yetiştirin. Verdiğiniz emeğin karşılığını her zaman alacaksınız.

5-Manavlık

Büyütebileceğiniz İş Fikirleri

Taze ve doğal olan meyve ve sebzeye, özellikle şehirlerde yüksek talep vardır. Eğer bu ürünlerin üretildiği yerlere erişiminiz varsa manavlık az sermaye gerektirmesiyle iyi bir iş fikri olabilir. İşinize küçük ölçekli başlamanız riskinizi de azaltacaktır. Meyve ve sebze çabuk bozulduğu için dondurucu ve buzdolabı satı almanız gerekecektir. İş yerinizi yaya trafiğinin bol olduğu bir yerden seçmelisiniz. Ürünlerinizin stantlarında düzgün görünmesini sağlayarak da müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

6-İlaçlama Hizmeti

Zararlılar türlerine göre çok yıkıcı olabilmektedir. Onları kontrol ve yok etmenin en iyi yollarından biri de fümigasyondan geçer. Hatta bazen bu uygulama tek çözümünüz olabilir. Az sermayeli bir iş arıyorsanız çözümünüz ilaçlama hizmeti yapmak olabilir. Bu işe kendi çevrenizle başlayarak genişletebilirsiniz. Bazı firma, şirket ve iş yerleriyle de anlaşma yaparak rutin kontrollerini üstlenebilirsiniz. Bu işletmelere yaptığınız işle ilgili küçük bir sunum hazırlarsanız, kendileri için önemini daha iyi kavrayacaklardır. İlaçlama hizmeti az sermayeli iş fikirlerinin en üst sıralarındadır. Özellikle çevrenizde aylık, üç aylık veya yıllık haşere kontrollerden geçmesi gereken küçük işletmeler varsa geliriniz düzenli hale gelecektir.

7-Bilgisayar Onarım Hizmeti

Bilgisayar donanımıyla ilgili fikriniz ve beceriniz varsa bu işe bireysel olarak başlayabilirsiniz. Malzemelerinizi bilgisayarın ihtiyaç duyacağı ürünler oluşturacaktır. Eğer kurumsal pazara hizmet etmek istiyorsanız, sertifikaya sahip olmanız gerekir. Bu zorunlu olmamasına rağmen, işverenlerin sizi amatör olarak görmemelerini sağlayacaktır.  Sadece bireysel bilgisayar onarım hizmeti vermek niyetindeyseniz sertifikaya ihtiyacınız yoktur. Bireyler sadece kaliteli hizmet ve fiyatla ilgilenir. Eğer onların sorununa çözümler sunabiliyorsanız, sürekli başvuracakları kişi siz olacaksınız. Bilgisayar Onarım Hizmeti ile bilgisayar aksesuarları satışını birleştirebilirsiniz. Bunun için bir dükkan açmanız gerekebilir.

8-Köpeklere Yürüyüş Yaptırmak

Sahipleri işte olan köpeklerin evde yalnız kalmalarıyla kafeste tutulmaları arasında pek bir fark yoktur. Samimi olmak gerekirse evcil hayvan sahipleri de bu durumdan rahatsızlık duyarak vicdan azabı çekerler. Eğer köpekleri seviyorsanız onlara iyi bakabilirsiniz. Çevrenizde köpekleri olan insanlar da varsa, köpeklere yürüyüş yaptırma işi tam size göre olabilir. Bunu az sermayeli iş fikri olarak ele almamızın en önemli nedeni, kendinizi geliştirerek ciddi bir iş kurabilme şansını elde edebilmenizdir. Bu işi bireysel yapmak yerine yaşadığınız yerdeki üniversite öğrencileriyle anlaşarak onların yapacağı işlerden küçük komisyonlar alabilirsiniz. Bu işin bebek ve yaşlı bakımından farkı daha kolay olması ve tüm gününüzü almamasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün