Gündemİş Fikirleri

Yoga Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yoga Nedir, Ne Değildir?

Nasıl yoga eğitmeni olabilirim? Sorunuza yanıt vermeden önce yoga felsefesini kavramanızı daha kolay hale getirmek ve bu felsefesin tarihine göz atmak adına birtakım araştırmalar yaptık ve bu araştırmaları da siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istiyoruz. Yoga, Hindistan menşeli ruhsal ve zihinsel uygulamalar bütünü olarak tanımlanıyor. Bir din, bir inanış ya da bir spor programı değildir. Belli başlı kombinasyonlar ve pozlar eşliğinde meditasyon yapmanızı sağlayan yoga, son dönemde çok daha popüler hale geldi ve özellikle ünlü camiasındaki birçok kişinin bu meditasyon programına adım atması ile birlikte adını daha sık bir şekilde duyar hale geldik. Hem bedensel hem de zihinsel olarak keyifli bir yolculuğa çıkıyor ve sonrasında kendinizi daha dinç ve daha mutlu hissediyorsunuz. Günümüz dünyasında buna çok fazla ihtiyacımız var çünkü yoğun bir iş hayatına sahibiz ve bu da bizleri stres ile karşı karşıya getiriyor. 

Stres, insan vücudu için en zararlı olgulardan bir tanesidir. Stresi vücuttan uzak tutabilmek adına sizler de tercihlerinizi yoga’dan yana yapabilir ve bir meditasyon programında yerinizi alabilirsiniz. Eğitmenlik programına geçmeden önce dilerseniz yeni başlayanlar için yoga hakkında merak edilen diğer detaylara da hep birlikte göz atalım… 

Yoga Yolculuğu Başlıyor

Yoga Eğitmeni Nasıl Olunur?

Bu yolculukta karşınıza 8 farklı adım ya da süreç çıkacaktır. Yoga felsefesini tam manasıyla kavrayabilmeniz adına bu detaylara ihtiyacınız olacağını düşünüyoruz. Dilerseniz başlayalım…

Yama: 8 adımlık sürecin ilk adımı olarak karşımıza çıkıyor. Nefsinizi kontrol edebilmeyi, doğru olmayı, çevrenize zarar vermemeyi ve daha da önemlisi evrensel ahlaka hakim olmanızı istiyor. 

Niyama: İkinci adımda ise karşımıza kişisel disiplin çıkıyor. Şükretmeyi, okumayı ve hatırlamayı disipline edecek bir süreçten bahsetmek mümkündür. Daha saf ve daha temiz bir beden yaratmak için önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. 

Asana: Birçok kaynakta Yoga pozu olarak tanımlanıyor fakat bazı kaynaklarda yoga duruşu olarak ele alındığını görebiliyoruz. Felsefenin üçüncü adımı olarak karşımıza çıkıyor. 

Pranayama: Sahip olduğunuz yaşam enerjisini diri tutmak ve güçlendirmek adına bu adıma ihtiyacınız olacaktır. Hedeflenen şey ise bu enerjinin farkına varmanızı ve en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlamaktır. 

Pratyahara: Duyguları geri çekmeye ve geri planda tutmaya hazır olun. Beşinci basamakta bunu öğreniyor ve öğretiyoruz. 

Dharana: Motivasyon, odaklanma ve konsantrasyonu güçlü tutmayı hedefleyen basamaklardan bir tanesidir. 

Dhyana: Yoga’nın meditasyon basamağı olarak tanımlanıyor. 

Samadhi: Son basamakta ise aydınlanma sürecine geçiş yapıyoruz ve en önemli adımlardan bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor. 

Yoga Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yoga yapmanın yanı sıra bildiklerinizi yakın çevreniz ile paylaşmak ve hatta bunu bir kazanca dönüştürmek isterseniz eğer sizler de Yoga eğitmenliği için adımlarınızı atabilirsiniz. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bu meslek kolu son dönemde daha popüler hale geldi. Kalabalık bir müşteri portföyü söz konusu ve bu da kazanacağınız rakamları belli oranda arttırıyor. Dilerseniz nasıl Yoga eğitmeni olabileceğinize hep birlikte göz atalım… 

  • Yoga Eğitmeni olmak için yasal olarak hizmet veren ve denetlenen eğitim kurumlarından en az 200 saatlik ders almanız ve bu dersi başarı ile tamamlayarak sertifika sahibi olmanız gerekiyor. Ülkemizde bu konuda hizmet veren çok sayıda eğitim kurumu mevcut ve sahip olacağınız sertifikalar ile birlikte sizler de Yoga Eğitmeni olabiliyorsunuz. Artık ders verebilir ve insanlara bu felsefeyi aktarabilirsiniz. 
  • Yoga Eğitmeni olmak için başvuracağınız kursların fiyatlarına baktığımızda ise 2000 lira ila 5000 lira arası bir kurs ücreti karşımıza çıkıyor. Rakamlar, bulunduğunuz şehre ve eğitmenlerin profesyonelliklerine bağlı olarak elbette değişiklik gösterecektir. Kurs seçimi yaparken detaylı bir araştırma içerisine girmenizi tavsiye ediyoruz çünkü her sektörde olduğu gibi bu sektörde de art niyetli kurumlar ne yazık ki mevcuttur. 
  • 200 saat, Yoga gibi güçlü bir felsefeyi tam manası ile kavramak adına elbette yeterli bir süre değil. Hindistan’a, yani Yoga’nın doğum yerine baktığımızda gerçek bir eğitmenin en az 12 yıllık bir eğitime tabi tutulduğunu görebiliyoruz. Bu kadar zamanım yok diyorsanız eğer 200 saatlik kurslar ile yetinmeyi deneyeceksiniz. Elbette araştırabilir, okuyabilir ve hatta Hindistan ziyaretinde de bulunabilirsiniz. Bu detaylar sizlerin gelişimine katkıda bulunacağı gibi daha kaliteli bir eğitmen olmanız adına da artı değer taşıyor. 
  • Eğitimler konusunda hali hazırda büyük eksiklikler mevcut ve az önce de belirttiğimiz gibi kurs tercihi yapmadan önce detaylı bir araştırmaya ihtiyacınız olacaktır. Sertifika sahibi olmak gerçekten çok kolay ve sonrasında sizler de bir Yoga merkezi açarak müşteri kabul edebiliyorsunuz. 

Yeni Başlayanlar için Yoga

Eğitmen olmadan önce bilmeniz gereken detayların yanı sıra Yoga yapmak için de bazı detaylar konusunda fikir ve bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Esnek bir vücuda sahip değilim, bunu kesinlikle yapamam düşüncesinden kurtulmanız gerekiyor. Yoga, bahane kabul eden bir felsefe ya da yaşam biçimi değildir. Tam aksine, olumlu düşünmek ve eyleme dökmek konusunda çok daha istekli ve azimli olmanız gerekiyor. 

Nefesinizi, zihninizi ve daha da önemlisi bedenlerinizi kullanarak rahatlayabileceğiniz bambaşka bir dünyaya adım atacaksınız. Hayatınızdan olumsuzlukları çıkartın ve zihinsel olarak da kendinizi sık sık desteklemeye özen gösterin. Yoga pozisyonlarını uygularken ya da kombinasyonları çalışırken, yanınızda profesyonel bir eğitmenin yer alıyor olması da çok önemli bir detaydır. Hareketlere tam manasıyla hakim olmanız ve doğru bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Bu konuda sizleri yönlendirecek ve sizlere bir şekilde bilgi verecek eğitmenlere de her daim ihtiyacınız olacaktır. 

Yoga yaparken kıyafet tercihleriniz de önemlidir ve sizi bedensel olarak sıkmayacak, tam aksine rahat hissettirecek kıyafetleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Zihinsel rahatlamanın yanı sıra bedensel rahatlamanın da ne kadar önemli olduğunu kısa bir süre içerisinde daha iyi anlayacaksınız. 

Başlangıç için sabah saatlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü en zinde olduğunuz ve kendinizi en hazır hissettiğini dönemler bu saatlerdir. Yoga yapmak için boş bir mideyi tercih edebileceğiniz gibi yemek yedikten 2 saat sonraki süreci de değerlendirebilirsiniz. Yoga yaptığınız dönemde bol su tüketimi de toksinleri vücuttan atmak adına faydalı olacaktır. 

Bir kursa dahil iseniz ve bir eğitmen eşliğinde Yoga yapıyorsanız eğer kendinizi sınıftaki diğer öğrenciler ile kıyaslamak ya da vücut tipi konusunda umutsuzluğa düşmek yerine pozitif bakmayı ve hedeflerinize kısa bir süre içerisinde ulaşacağınızı düşünmeyi deneyin. Bu detay sizleri daha iyi hissettirecek ve yaptığınız işe odaklanmanız konusunda da yardımcı olacaktır. 

Zamanla çok daha esnek ve dikkat çekici bir vücut yapısına sahip olacaksınız ancak çok daha önemli bir detay var ve o detay da zihinsel rahatlığın sizleri dünyanın en mutlu insanına dönüştüreceği gerçeğidir. Bu gerçek ile hemen yüzleşmek istiyorsanız eğer daha fazla vakit kaybetmeyin ve sizler de kurslara başvurularınızı yapın. Eğer daha ilerisini düşünüyorsanız sertifika sahibi olduktan sonra ve kendinizi yeterli hissettiğiniz takdirde farklı insanlara da ders verebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün