Püf Noktalar

Akide Şekeri Nasıl Muhafaza Edilir?

Akide şekeri ülkemizin ve Türk kültürünün yaklaşık 500 yıldır önemli simgelerinden biri olarak ortaya çıkar. Keyifle tüketilen bu şekerin özellikle yaşlılar için önemi büyüktür. Yıllardır bayramlarda, düğünlerde, özel günlerde ikram edilen akide şekerinin kendine has güzel bir tadı vardır. Kuruyemişçiler ve marketlerde kolayca bulunabilecek akide şekeri farklı şekillerde üretilmektedir.

Tek bir meyveden de yapılabileceği gibi eskiden süregelen bir anlayışla en başta gelen türleri susamlı, fındıklı, tarçınlı, damla sakızlıdır. Akide şekerinin bu güzelliklerinin yanında hemen yenmeyeceği durumlarda nasıl muhafaza edilebileceği de önemli bir konudur. Her gıdanın belli bir saklama koşulu olduğu gibi akide şekerinin de zor olmayan saklama şekilleri vardır.

Akide Şekerinin Saklama Koşulları ve Yöntemleri

Akide şekerlerinin saklanabilmesi için ilk olarak saklama kabını doğru seçmek gerekir. Bu noktada en uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayabilecek ve sağlıklı bir şekilde her istendiğinde tüketilmesini uygun hale getirecek en ideal saklama kabı cam kavanozdur. Akide şekerinin diğer şekerlere göre daha çabuk bozulabilen bir yapısı vardır havayla temas ettiğinde tadında ve kokusunda değişimler olabilir.

Bu sebeple muhafaza edildikten sonra havayla temasından kaçınılmalıdır. Cam kavanozlara doldururken dikkat edilmesi gereken noktalar ise ağzına kadar doldurmamak ve kavanozun kapağının pirinç bazlı olmasıdır. Pirinç kapaklar içerideki nemi çekerek akide şekerlerinin taze kalmasını, birbirine yapışmasını önler.

Uygun Ortam Koşulları

Akide şekerlerinin saklanmasında bir diğer önemli nokta uygun ortam koşullarının sağlanmasıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk olmayan ortamlarda güneş görmeyen, serin ve kuru yerlerde saklanması uygun olur. Tüm bu ipuçlarına ve mevsimlere dikkat edilmesi durumunda akide şekeri kış aylarında 4-5 ay yaz aylarında 2-3 ay kolaylıkla muhafaza edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün