Püf Noktalar

Alüminyum Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Alüminyum eşyaların temizliği zor gibi gözükse de aslında oldukça kolay ve basittir. Evimizde de kullandığımız pek çok alüminyum eşya vardır. Özellikle mutfakta bu ürünlerden bolca bulunuyor. Tencere, tepsi vb. ürünler örnek olarak verilebilir. Bu ürünler zamanla kararır ve parlaklığı azalır, kullanıldıkça eski parlaklığını yitirir.

Ancak bu ürünlerin parlaklığını geri getirmek oldukça kolaydır. Hepimizin evinde bulunan ve günlük hayatta sıkça kullandığımız sirke oldukça etkilidir. Tencere gibi alüminyum ürünleri sirkeli suda kaynattığımız zaman parlaklığını geri getiririz. Ev eşyalarından olan fırın, buzdolabı gibi ürünleri de sıcak sirkeli suya batırdığımız sünger ya da bez ile sildiğimiz zaman kararmanın ve matlaşmasın önüne geçiyoruz.

Diğer Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Süt ve su karışımı da alüminyum temizliği için oldukça tercih ediliyor. Alüminyum ürünlerimizi süt ve su karışımı ile kaynattığımız zaman ürünün yüzeyinde biriken lekeler ve kararmalar kayboluyor. Aslında çıkması imkansız olarak görünen bu lekeler kolayca çıkıyor. Zeytinyağı ve alkol bir diğer yöntemdir. Bu ikiliyi yumuşak bir bez ile sürdüğünüz zaman pırıl pırıl parlayan Eşyalar elde ediyorsunuz.

Limonda alternatif bir diğer üründür. Su dolu bir kabın içine limonu dört paçaya bölerek atın ve kaynatın. Kaynamış suyun içine alüminyum eşyalarınızı koyun ve yarım saat bekleyin. Eski parlaklığını geri kazandığını göreceksiniz. Aynı zamanda kireçlenmiş demliğinizi de bu yöntem ile eski haline getirebiliyorsunuz. İçine atıp kaynatacağınız limonlar sonrasında bir tel yardımı ile ovduğunuz zaman demliğinizin eskisi gibi olduğuna şahit olacaksınız. Arap sabunu da kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Bulaşık telinden üzerine dökülen bir miktar Arap sabunu ile eşyanızı ovun. Bu yöntem de eşyanızı parlatma da oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün