HobiPüf Noktalar

Evde Viski Nasıl Yapılır? Üretim Önerileri

Evde Viski Nasıl Yapılır/Üretilir?

Alkol fiyatlarına gelen zam ve vergilendirme oranları ile birlikte alkol tutkunları zor duruma düştü. En ucuz içki bile cebimizi yakabiliyor ve son dönemde birçok insan evde içki yapımına yönelmiş durumda. Üretimde sorun yaşamadığınız takdirde sizler de gerçek bir içki yaratabiliyorsunuz ve bunun maliyeti de bir hayli düşük. Aynı zamanda keyif alacağınız bir şeyle de uğraşmış oluyorsunuz ve zamanı daha eğlenceli bir şekilde geçirme fırsatı elde ediyorsunuz. Viski tutkunları için üretim sürecinin nasıl ilerlediğine ve ne tür detaylara ihtiyacınız olduğuna hep birlikte göz atalım istiyoruz. Sizler de kendi evinizde oluşturacağınız özel bir alan ve sahip olacağınız malzemeler ile birlikte viski yapabilir ve rakamları en aza indirebilirsiniz. 

Viski Üretimi için İhtiyacınız Olan Malzemeler Nelerdir?

  • Su
  • Arpa
  • Maya
  • Kit

Basit ve temel malzemeler bu şekilde ancak elbette profesyonel hale geldiğinizde çok daha fazla malzemeye ve daha da önemlisi ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Şimdi dilerseniz süreci detaylı bir şekilde ele alalım ve nasıl ilerlemeniz gerektiğine de hep birlikte göz atmış olalım. 

Viski Nerede ve Nasıl Üretilir?

Viski yapmak ve üretimde istediğiniz seviyeye ulaşmak için damıtım evine ihtiyacınız olacaktır. Büyük fabrika ve firmalar bu konuda elbette daha profesyonel bir şekilde hareket ediyor ancak sizler de bir çalışma alanı ya da evinizin bir odasını bu şekilde dizayn edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi viskinin doğduğu yer İskoçya ve en fazla damıtım evi de İskoçya’da bulunuyor.

İskoçya’yı ele aldığımızda hali hazırda 3 kişilik ya da 5 kişilik ekiplerin yer aldığı damıtım evlerinin olduğunu görebiliyoruz. 1800’li yıllardan bu yana hali hazırda aynı üretim süreci ve tekniği tercih ediliyor. Viski üretiminde en önemli detay zaman kavramıdır ve viskinin fıçıda olgunlaşması için de bir hayli zamana ihtiyacınız var. Eğer sabırlı biri iseniz ve gerçek bir viski tutkunu iseniz bu konuda ekstra hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Zamana bırakılmayan içki ne yazık ki lezzet bakımından tatmin edici olmayacak ve sağlıksız bir hal alacaktır. 

Viski Üretiminin Temel Aşamalarına Genel Bakış

Maltlama İşlemi: Arpaların özel bir şekilde ıslatılması ve çimlendirilmesi süreci tamamlandıktan sonra sıcak hava desteği ya da turbalama ile birlikte kurutulması gerekiyor. Bu sürece maltlama ismi veriliyor ve sürecin en önemli detaylarından bir tanesi olduğunu da belirtmekte fayda var. 

Lapalama İşlemi: İlk adım olan maltlama sürecinden hemen sonra lapalama süreci başlıyor ve en az maltlama kadar zahmetli bir süreç olduğunu da söyleyebiliriz. Maltlanmış arpaların değirmenlerde özel olarak çekilmesi ve sıcak su ile temas ettirilmesi de lapalama olarak nitelendiriliyor. 

Fermantasyon İşlemi (Mayalama): Oluşan lapanın içerisine maya atarak bu süreci başlatabilirsiniz. Arpa içerisinde bulunan şeker kısa süre içerisinde maya ile reaksiyona girecektir ve sonuç olarak alkol elde edilecektir. Aşağıda basit formül yer alıyor ve aslında uyguladığınız şeyin özeti de tam olarak budur:

Glikoz→ Karbondioksit+Alkol+ATP(Enerji)

Bu süre zarfında karbondioksit ve ısı açığa çıkacaktır. Alkolün oluşumu da bu süreçte meydana geliyor. Elde ettiğiniz şey viski değil, bunu unutmayın. Şu an ulaştığınız alkol, hafif alkollü bir biraya karşılık geliyor ve viskiye ulaşmak için biraz daha yolunuz ve zamanınız var… Fermantasyon ile birlikte ortaya çıkan fenol ve ester gibi moleküllerin, alkolün kendine has kokusunun ve tadının oluşmasında önemli pay sahibi olan moleküllerdir.  

Distilasyon: Elde ettiğiniz karışımı geniş bir kazana almanız gerekecektir. Bakır kazanlar daha fazla tercih ediliyor ve viski üreten alkol severlerin de bu konuda tavsiyede bulunduklarını söyleyebiliriz. Alkol ve su ayrımını kolayca yapabiliyorsunuz ve bu işlemi birkaç kez yaptığınız takdirde elde edeceğiniz viskinin tadına da müdahale etme şansı buluyor ve değişiklik yapabiliyorsunuz. 

Olgunlaşma Evresi: Elde edeceğiniz alkolü fıçılara doldurabilir ve beklemeye alabilirsiniz. En zahmetli süreçlerden bir tanesidir ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sabırlı olmanız gerekiyor çünkü kaliteli bir viskiye ulaşabilmek için zaman en önemli detaydır. Bu oluşuma viski diyebilmeniz için en az 3 yıl kadar beklemeniz gerekiyor. Bunu bizler değil, İskoçlar söylüyor ve eğer onlar bu konuda bir şeyler söylüyorlarsa kesinlikle haklıdırlar. 

Dinlenme ya da olgunlaşma esnasında, fıçı içerisinde bulunan alkolün %2’lik kısmı yıl içerisinde buharlaşıyor. Bu süreyi ne kadar uzun tutarsanız elde edeceğiniz viski da bir o kadar kaliteli ve lezzetli olacaktır. Az önce de söylediğimiz gibi en önemli unsurlardan bir tanesi kesinlikle zamandır. 

Evde Viski Üretmek Bu Kadar Kolay mı?

Kesinlikle değil! Sizinle paylaştığımız anlatım, genel bir anlatımdır ve kullanacağınız malzemelerin kalitesi, kullanacağınız su ve bulunduğunuz ortam gibi çok ince ayrıntılar bile viskinin tadını etkileyebiliyor. En basit örnekle deniz kıyısındaki bölgelerde elde edilen turbanın çok daha kusursuz olduğu belirtiliyor ve bu turba ile birlikte elde edilecek olan viskinin çok daha hoş bir kokuya sahip olduğu dile getiriliyor. 

Kullandığınız suyun yapısal özellikleri, ortamdaki var olan sıcaklık, fıçıların kalitesi, yine kullanacağınız bakırın yapısı ve daha birçok farklı detay, elde edeceğiniz viskinin tadında ve kokusunda büyük bir öneme sahiptir. Viski üretmek gerçek profesyonellerin işidir ve evde üretim bir hayli zahmetli bir süreci de beraberinde getirecektir. 

Yapılan araştırmalar, elde edilecek viskinin tat ve kokusunun fıçılara bağlı olduğunu da gösteriyor. Uzmanlar ise bu konuda hemfikir ve bazı üreticilerin fıçıların içini hafif yaktıklarını da söyleyebiliriz. Gördüğünüz gibi çok ince ayrıntılar var ve profesyonel bir şekilde hareket etmek gerekiyor. 

Evde Viski Yapımı/Üretimi Hakkında

Öncelikli olarak yasalardan bahsetmek gerekiyor çünkü birçok üretici henüz bu konuda fikir sahibi değil. Yasalar, kişisel kullanım için bile olsa yüksek alkollü içeceklerin üretilmesine izin vermiyor ve tespit edildiği takdirde büyük cezalar ve yaptırımlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Üretim yapmak istiyorsanız eğer bunun devlet kontrolünde ve denetiminde yapılması gerekiyor.

Damıtım işlemi serbest ve bu konuda herhangi bir sorun yok ancak yine de risk altında olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Son dönemde evde bira ve şarap yapanların sayısı artmış durumda ancak bira ve şarap ile viskiyi yan yana getirmek ve kıyaslamak kesinlikle amatörlük olacaktır. Bira ve şarap yapmak gerçekten çok kolay ve evde de kolayca yapabilirsiniz ancak viski için çok daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır.

Evde Bira Yapımı

Bira yapımı için özel kitler mevcut ve hatta paket halinde tamamı satışa sunulmuş durumda. Bekleme süresi çok daha kısa ve yapımı çok daha kolay ancak viskiye baktığımızda her bir şişe için en az 3 yıllık bekleme süresi karşımıza çıkıyor. Sabırlı olduğunuzu düşünüyorsanız eğer adımlarınızı atabilirsiniz ancak bu sürenin altında kalan içkilerinizin boşa çaba ürünü olduğunu da belirtmek isteriz. 

Sosyal medyada bu konu üzerine açılmış çok sayıda kapalı grup var ve dilerseniz bu gruplara katılarak kitler ve süreç hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün