Püf Noktalar

Girişimci Ruhun Özellikleri

Girişimcilik kişinin ruhunda bulunmalıdır. Eğer özünde girişimci olmayan bir insan bu türde faaliyetlere giriştiğinde sonu hüsranla sonuçlanan başarısızlıklar oluşmaktadır.

Girişimci de bulunması gereken özellikler;

  • Değişimin bir parçası olmalıdır.
  • Bu işin önemini bilmelidir.
  • Planlı ve programlı bir şekilde hareket etmelidir.
  • Hayallerinin peşinden gitmelidir. Bunu yaparken de hamlelerini ve sonuçlarını kestirerek hareket etmelidir.
  • Savaşçı ruha sahip olmalıdır.
  • Süreçlerin gelişimine dikkat etmelidir. Yeni süreçleri takip etmede ve uyum sağlaması kolay gerçekleşmelidir.
  • Yeni teknolojilere ve bunların kullanılmasında öncü olarak daima kendini geliştirmeyi hedeflemelidir
  • Pazarda söz sahibi olacak hamleleri rahatlıkla sağlamalıdır.
  • Bir fikrin eyleme dönüşmesinde en uygun projeleri ve programları düzgün bir şekilde planlamalıdır.

Girişimci Ruhun Özellikleri

Bu türde özellikleri sağlayan kişiler hiçbir zaman özgüvenlerinden ve kendilerinden bir şeyler kaybetmeden yollarına hızla devam ederler. Başarılarla adları anılır. Büyük projelere yönelirler. Önemli verdikleri değerlerden vazgeçmeden çalışma hayatının kurallarını bozmadan girişimcilik ruhlarını zenginleştirirler. Tecrübe kazanmayı kendilerine kar edebilen girişimciler yaptıkları çalışmalarla başarılarına gölge düşürmezler. Devlet ve banka destekleri sayesinde çok büyük başarılara imza atan girişimciler ülkenin sosyal ve ekonomik durumlarını düşünerek yaptıkları çalışmalarda en üst düzeyi hedefleyerek çalışmalarına devam ettirirler. Artık birçok özel kurumunda verdiği kurslarla içinizdeki girişimcilik ruhunu zenginleştirmek ve daha planlı, programlı işlerde devamlılık sağlayarak başarılı projelerde söz sahibi olmaya hazırlamaktadırlar. Başarısız olduğunuz durumlarda kendinizi geriye dönerek nerede hata yaptığınızı çözmeyi hedefletir.

Girişimcilikte Mantık

Giriş gelişme ve sonuç mantığı kurdurarak başarılı yapmaya çalıştığı girişimcileri ortak hareket ettirmeyi hedefletir. Bakmak ve görmek arasında farkı anlatmaya bu felsefeye uygun olarak çeşitli projeler üretilmesine yelken açtırmayı hedeflemektedir. Bir girişimci uygun olmayan ve aklına yatmayan bir projede yer almak istemez. Bu sonuca ulaşmasında daha hızlı ona bu uyarı mekanizmasının sağlanması için daha eğitimli ve daha da tecrübeli olması sağlandırılmaktadır. Girişimcilik ruhu bozulmadan farklı çalışma tempoları ile ürünün veya hizmetin nasıl daha kolay satılması anlatılmaktadır. Girişimcilikle ilgili sosyal yapı ve ekonomik yapının önemi, insanların mal ve hizmete talepleri, dengelerin nasıl bozulabileceği girişimcinin önceden sezmesi gerektiği olgulardır. Çeşitli çalışmalarla potansiyeli olan insanlar bu türde bir düzenle kendilerini keşfetmenin keyfini sürmektedirler.

Girişimcilik ve girişim ortamı sağlayan kurumlarla bunları destekleyen bankalar, yabancı ortaklı firmalar ürünlerini ve hizmetlerini uluslararası alanlara taşımak ve daha fazla tanınmak için girişimci kişiler aramaktadırlar. Gelişmekte olan ülkelerde girişimci sayısı olarak her zaman daha fazla ve yenilikçi, değişime açık insanlar bulunur. Bu türde insanların ülkemizde de çok sayıda bulunması nedeniyle girişimcilerin önlerinde tartışmasız bir yığın fırsat ve muhteşem iş alanları oluşmaktadır. Büyük firmaların ülkemizde gösterdiği faaliyet alanları artması ve gelişen dünya da teknolojik imkânlarında kendini devamlı yenilemesi sayesinde yurt dışından birçok sektöre yardımcı olmak adına yeni fırsatlar gelir.

Girişimcilik Proje Oluşturma

Büyük projeler ve çalışmalar sayesinde saygın uluslararası firmalar iş dünyasında küçük çapta işleri halledebilecek firmalar arayışı içindedirler. Bu ortamda girişimciler üstün ön görüşleri ve takipleri ile bu alanlarda projelere imza atarlar. Dünyada ve ülkemizde girişimcilikle ilgili geniş çapta eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri girişim konusunda deneyimli profesyonel iş adamları tarafından seminer ve organizasyonlarda geniş platformlarda sürdürmektedirler. Çalışmalarına hızla devam eden girişimcilerin olaylar ve durumlar karşısında davranış, tutum politikaları ve stratejileri araştırılır. Her yıl eğitimlerde projeli çalışma grupları oluşturulur. Ekip çalışmaları yaptırılır. Bunun gibi birçok aktivite girişimci ruhu taşıyan insanların içlerinde araştırmalar sağlanmaktadır. İleri düzeyde girişimcilik bilgisi olan kişiler birçok alanda kendilerini geliştirmenin yanında finansman kaynakları aramakta yeni atılımlar gerçekleştirmektedirler. Bu finansman kaynaklarının en büyük destekçileri devlet kurumları ve bankalardır. Kalkınma ajansları da devlet kurumlarının desteğini alarak bölgenin sorunları ile ilgilenirken girişimcilere iş olanağı oluşmasını sağlamak için fırsatlar yaratırlar.

Ülke çapında düzenli olarak girişimcilik ile ilgili platform ve çalışma alanları oluşturulur. Profesyonel destekçileri artan girişimciler büyük firmalarla çalışarak onlara kılavuzluk ve yardım sağlayarak hizmetlerini halka tanıtırlar. Gelişmekte olan ülkelere tanıtılan teknolojik değişimler ve uygulamalar girişimcilerin sayesinde ülke sınırlarına kadar getirilir. Devlet temsilcileri tarafından da zamanla tanıtılan bu tarzda ürünler ülke genelinde daha hızlı yayılmasını sağlamaktadır. Bir ülkeye yeni bir gelişimi veya değişimin sokulması için en önemli olan resmi kurumlardan gerekli izinlerin ve TSE standartlarına uygunluk belgelerinin alınması şarttır. Diğer kanalda sonradan medya sektörüdür. Girişimcilikle ilgili çalışmalarınızı medya sektörünle pekiştirerek dünyaya hızla açılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün