Püf Noktalar

Girişimcilerin Temel Özellikleri

Girişimcilerin temel özellikleri girişimcilik insanların hepsinde bulunmayan bir olgudur. Girişimcilik ruhu insanların sonradan kazanımda sağlayabildiği bir olgu olabilir. Pazarlama teknikleri ve Pazar araştırmasının iyi yapılması sayesinde bu girişimciler çok büyük ilerlemeler kaydedebilirler.

Çalışma ortamlarında bulunan girişimcinin en büyük temel özelliği;

Girişimcilerin Temel Özellikleri

  • Öz güveni ve iletişim becerisinin yüksek olması
  • Sınırsız olması
  • Yaratıcı fikirler sahip olması
  • Çok yönlü ve istikrarlı olması
  • Pes etmeyen bir yapısı olması
  • Ekonomi ve finans konularına hâkim olması
  • İkna yeteneğinin çok yüksek olması

Girişimcilerin temel özellikleri arasında bunlar yatarken bu özelliklerinin herhangi birisinin eksik olması doldurulamayan boşluklara neden olur. Karakter olarak baskın bir yapıda bulunması ve her konuda istediğini elde etmesi için savaşçı bir ruh gereklidir. Ülkemizde girişimcilik üzerine farklı konular ve metotlarda programlar hazırlanarak genç girişimcilerde dâhil birçok kişiye eğitim verilmektedir. Çağdaş ve mevzuat programında kişisel gelişim de ön planda tutularak hazırlanan programlarda girişimcilerin ekipler halinde projelendirmeleri ve saha hakkında satış ve pazarlama teknikleri sıkça gösterilmektedir.

Eğitimin bir başka özelliği de kurumsal ve uluslararası firmalarla çalışmalar yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ve tecrübeler birebir olarak aktarılmaktadır. Çalışmalarında eğitimciler bazı bölümlerde girişimcilere daha fazla öz güven aşılamak ve onlara yol göstermek amaçlı bazı sorunlar oluşturmaktadır. Bunların altından kalkma ve çözüm yollarını bulma konularında eğitimler verilmektedir. Pazar araştırmaları ve yeni bir markanın ülke içerisinde satışının sağlanması için gerekli girişimler anlatılarak yorumlamalar yapılmaktadır.

KOSGEB ve bu tarzda özel sektörde de çalışma ortamlarının hazırlanması ve projelere onay verilerek kredi olanaklarının oluşturulmasında devlet bankaları ve özel bankalar seferber olmuşlardır. Alınan krediler yeni iş sahası olanaklarını sağlayacaktır. Bu sayede piyasada işsizlik oranında azalma ve girişimci kitlelerinde genelde genç olduğu görüldüğünde gençlere öz güven ve çalışma ahlakı oluşturulacaktır. Yeni ürünler ve hizmetlerle ülkenin gelişmiş olan ülkelerle yarışta olması sağlanır. Ekonomiye hareketlilik büyük oranlarda girişimciler sayesinde oluşmaktadır. Bölgesel kalkınma ajansları ve vakıflar girişimcilik üzerine getirilen projeleri kontrol ederek destelerlini sağlamaktadır Büyük firmalar bu konuyla ilgili gerekli alanların oluşturulmasında destek ve kredi imkânları için bankaları, girişimcilik konusunda devreye girmeleri için planlamalar yaparlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün