Sağlık

Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Hemen hemen her 5 kadından birinde görülen, kadınsal sorunlar arasında önemli bir yer tutan adet düzensizliği; çoğu zaman bir işkence haline dönerek, kadınlarda ruhsal ve fiziksel sıkıntılara neden olabiliyor.

Uzun zamandır adet düzensizliğinden muzdarip olan çoğu kadın; doktora gitmek yerine adet düzensizliğini görmezden gelmeyi tercih edebiliyor.

Lakin görmezden gelinerek ertelenen adet düzensizliğinin arkasında rahim kanseri, tümör, diyabet gibi ciddi rahatsızlıkların olabilme ihtimali de bulunuyor.

Bu yüzden adetleriniz düzensizleşmeye başladıysa, adetinizin düzene girmesini beklemek yerine kesinlikle bir kadın-doğum uzmanına görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri:

 • Doğum kontrol hapları

Yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olarak hamileliği önleyen doğum kontrol hapı kullanımı; adet düzensizliğini de beraberinde getiriyor.

 • Stres ve gerginlik

Düşük kalorili diyet programları, yetersiz beslenme stres ve gerginliğe neden olabilirken; stres, gerginlik ve yorgunluk da adet düzensizliği şeklinde kendini gösterebiliyor.

 • İltihaplı pelvik hastalığı

Genellikle cinsel temas sonrasında vajinaya bulaşan bakterilerin rahime yayılması sonrası ortaya çıkan iltihaplı pelvik hastalığı, adet düzensizliği, alt karın bölgesinde ağrı, ishal, vajinal akıntı vb. rahatsızlıklara zemin hazırlıyor.

 • Yumurtalık kistleri ve tümör

Çoğu zaman obezite ve kısırlık ile ilişkili olan ve polistik over sendromu sonrasında rahimde oluşan kistler; yumurtaların olgunlaşmasını ve dışarıya atılmasını engelleyerek, adet düzensizliğine neden oluyor.

Rahimde ur ve tümör; regl döneminin şaşmasına, adetin gecikmesine bazen de aynı ay içerisinde birden çok kez adet görülmesine adeta davetiye çıkarıyor.

Aşırı egzersiz ya da aşırı spor yapılması, yetersiz ve dengesiz beslenme,tiroid hormon bozuklukları, hormonal ilaçlar kullanmak, menopoz; adet düzensizliğinin diğer önemli nedenleri.

Adet Düzensizliği Tedavisi

 • Adet düzensizliği tedavisinde öncelikle düzensizliğe sebep olan faktör tespit ediliyor.
 • Tedavide genellikle ilaç kullanımı tercih edilse de bazı durumlarda ameliyat da zorunlu olabiliyor.
 • Hastada adet düzensizliğine neden olan bir ilaç kullanımı mevcutsa ilaçları değiştirmek gerekebiliyor.
 • Bazen de sadece kişinin yaşam şeklinin, uyku ve beslenme düzeninin değiştirilmesi tedavi aşamasında yeterli olabiliyor.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

 • Öncelikle düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.
 • Geceleri geç saatlere kadar ayakta kalıyorsanız; uykunuzu düzene koymalısınız.
 • Mümkün olduğunca stresten uzak durmalı, kendinizi iyi hissettirecek aktivitelere katılmalısınız.
 • Her şeyden öte adet düzensizliğiniz sıklaşmaya başladıysa kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün