Sağlık

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Partnerinizle girdiğiniz cinsel ilişki esnasında vajina girişinizde ya da kasıklarınızda ağrı, acı, sancı ya da batma hissediyorsanız; ülkemizdeki her on kadından birinde görünen ağrılı cinsel ilişki disparoni ) rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz.

Tıp literatüründe cinsel ilişki sırasında kadının ağrı hissetmesi anlamına gelen disparoni; tedavi ile düzeltilmesi mümkün olan bir rahatsızlık olsa da çoğu kadın böyle bir durumda doktora başvurmayı aklına dahi getirmiyor. Aklına getiren hastalar ise doktordan çekindikleri için kaderlerine boyun eğiyor.

Cinselliğin kadın tarafından bir vazife olarak görülmesi; çoktan tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almış olsa bile maalesef ki kırsal kesimde ve küçük kasabalarda kadın cinselliği bir tabu ve ayıp olarak görülmeye devam ediyor. Bu yüzden de disparoni belirtileri ile karşılaşan kadınlar; hissettikleri acı ve ağrının bir hastalık olabileceği ihtimalini maalesef ki düşünmüyor.

Tıp dilinde ağrılı penetrasyon olarak da geçen ağrılı cinsel ilişki disparoni ); belirtileri açısından vajinusmusa benzese de aslında vajinusmustan farklı bir rahatsızlık. ‘Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı hissetme’ şeklinde benzeşen bu iki rahatsızlık aslında birbiriyle iç içe olan rahatsızlıklar.

Disparoni Çeşitleri

  • Birincil disparoni

Daha ilk cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan disparoni; birincil disparoni olarak isimlendiriliyor. Yani kadın; ilk cinsel ilişkisinden itibaren girdiği her cinsel ilişkide ağrı ve acı hissediyor.

  • İkincil disparoni

İlk cinsel ilişki esnasında kadının ağrı ya da acı hissetmediği; rahatsızlığın sonradan nüksettiği durumda ikincil disparoni devreye giriyor.

  • Yüzeysel disparoni

Penisin vajinaya girişi sırasında vajinanın dış kısmında ağrı hissedilmesi; yüzeysel disparoni olarak tanımlanıyor.

  • Derin disparoni

Cinsel ilişki esnasında ağrının daha derinlerde yani kasık bölgesinde hissedilmesi anlamına geliyor.

Kadınlarda bu rahatsızlığın görülme nedeni; kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Disparoni nedenleri; organik ya da psikolojik olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

Disparoni Nedenleri:

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

1-Yüzeysel Disparoni

2-Vajina kuruluğu

3-Vajina ya da rahim sarkması

4-Menopoz

5-Kızlık zarı anomalileri

6-Doğum sonrası dikişlerin kötüleşmesi

7-Derin Disparoni

8-Yumurtalık kistleri ve myomlar

9-Endometriozis

10-Daha önce geçirilmiş karın ameliyatları

  • Disparoni Tedavisi

Cinsel ilişki esnasında ağrı, acı ya da batma hissi yaşıyorsanız; bir jinekologa görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Disparoniye neden olan organik rahatsızlıkların çoğu jinekolojik bir muayene sonrasında kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Jinekolojik bir sorunun tespit edilemediği durumlarda ise kişide ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilecek psikolojik rahatsızlıklar olup olmadığı değerlendiriliyor.

  • Yüzeysel Disparoni Tedavisi

Vajinada iltihap olması durumunda antibiyotik ve fitil tedavisine başlanıyor. Kuruluk tedavisinde daha çok hastaya kullanabileceği kayganlaştırıcı jeller öneriliyor. Kuruluğun nedeninin menopoz olarak tespit edildiği durumlarda vajinaya hormon tedavisi uygulanıyor.

Hastada kızlık zarı anomalileri ya da doğum sonrası dikişlerle ilgili sorunlar söz konusu olduğunda ufak cerrahi girişimlere başvuruluyor.

  • Derin Disparoni Tedavisi

Endometriozis rahatsızlığı olan ya da yumurtalık kisti bulunan kişilerin tedavisinde ilaç tedavisi ya da cerrahi operasyon tercih ediliyor.

Daha önce karın bölgesinden ameliyat olanların disparoni tedavisinde yapışıklıkların giderilmesi adına da cerrahi operasyona başvuruluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün