Sağlık

Ayakta Su Toplaması Neden Olur?

Ayakta Su Toplaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hangimiz zaman zaman, gün boyunca topuklu ayakkabılarımızın içerisinde kalan ayaklarımızda akşam eve geldiğimizde su kabarcıkları ile karşılaşmıyoruz ki?

Ayakta su toplaması ile ortaya çıkan içi dolu olan bu kabarcıklar; sürtünmeden, nemden, kirden ya da sıcaktan tahriş olan derimizin önce kızarması ardından da kabarcığa dönüşmesi ile oluşuyor.

Ancak bu kabarcıkların koparılması ya da sıkılması; ayaklarımızı enfeksiyona açık bir hale getirerek, daha çok acı ve yanma hissetmemize neden oluyor. Hatta ilerleyen durumlarda ayak derimizin altında yanıklar bile oluşabiliyor. Bu durumda ise kesinlikle doktordan yardım almak gerekiyor.

Ayakta Su Toplamasının Nedenleri:

 • Özellikle sivri burun topuklu ayakkabılar ve ayağı sıkan, küçük ayakkabılar giymek; ayakta su toplamasını da kaçınılmaz bir hale getiriyor.
 • Ayakların uzun süre boyunca havalanmadan ayakkabının içinde kalması da ayağın nemlenmesine, derinin yumuşamasına ve su toplanmasına zemin hazırlıyor.
 • Yağmurlu ve karlı havalarda ayakkabının su alması ve ayağa su geçmesi de ayakta su toplamasına davetiye çıkarıyor.

NOT: Şayet ayaktaki kabarcıklar, birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmiyorsa ve yoğun bir şekilde kaşınıyorsa bu durumda mantar, egzama ya da bakteriyel birtakım rahatsızlıkların varlığından söz edebiliriz. Bu durumda kesinlikle doktora danışmalısınız.

Ayakta Su Toplaması Tedavisi:

Ayaktaki su kabarcıklarının çoğu; birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşse bile ayakkabı giydiğinizde yürürken zorlanıyorsanız; acınızı hafifletmek adına birtakım yöntemlere başvurabilirsiniz.

 • Kabarcığın üzerini gazlı bezle ya da yara bandı ile kapayarak ya da halka şeklinde kadife pet kullanarak; su kabarcıklarının neden olduğu acıyı hafifletebilirsiniz.
 • Kabarcığın yırtıldığı durumlarda kabarcık ve çevresini ılık su ve sabun ile temizleyerek ardından da antibiyotik merhem uygulayarak; ayağınızın enfeksiyon kapma riskini en aza indirgeyebilirsiniz.
 • Ayağınızdaki kabarcıklar, çok büyük olmadıkça ve acı vermedikçe bu kabarcıkları sıkmamaya özen göstermelisiniz.
 • Ayaklarınızdaki kabarcıklar kaşınıyorsa kaşınan bölgeye buzlu suyla ıslatılmış bez torbası uygulayabilirsiniz.
 • Kabarcıkları temizledikten sonra sürtünmenin en aza inmesi adına pamuklu çoraplar giyebilirsiniz.

Ayaktaki Su Kabarcıkları Nasıl Sıkılmalı?

 • Kabarcığı alkol ile sildikten sonra iğne yardımıyla delerek, içindeki svının akmasını bekleyin. Bu noktada kullandığınız iğnenin de steril olduğundan emin olmanız gerekiyor.
 • Ardından bölgeye içinde baticon bulunan bir antiseptik uygulayın.
 • Son olarak da yaraya antiseptik nemlendiricili ayak kremi sürün.

NOT: HIV, Kanser, Şeker Hastalığı ve Kalp Hastalığı gibi ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa kesinlikle kabarcığı delmeyin. Aksi halde ayağınızın enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün