Sağlık

Göz Nezlesi Neden Olur Göz Nezlesi Hakkında Bilmedikleriniz

Gözünüzdeki kaşıntı, sulanma ve şişlik akla ilk arpacığı getirse de ona göre daha tehlikeli ve yıpratıcı olan göz nezlesi olduğunu anlayınca iş tamamıyla değişir. Çünkü göz nezlesi hem daha zorlu bir tedavi ister hem de sizi daha uzun bir süre etkisi altına alır. Göz nezlesi hakkında bilmedikleriniz ve tedavi yöntemleriyle bu durumu daha az sancısız geçirmenizi sağlayacaktır.

 

Göz nezlesine sebep olan etkenler kozmetik ürünler adı altında kullandığımız makyaj malzemeleri, yüzme havuzlarında çokça olan klor ve ilkbaharda bütün alerjilerimizi azdıran polenleri saymak mümkün. Göz nezlesi kendi arasında üç aşamaya bölünüyor Bunlar alerjik göz nezlesi, bakteriyel göz nezlesi ve viral göz nezlesi. Burada kurtulması en zor olanı viral göz nezlesidir. Alerjik göz nezlesi genel olarak yaşadığımız çevreden etkilenerek ortaya çıkar. Böyle bir durumda ortaya çıkan göz nezlesi için soğuk buz kompresleri yeterli olacaktır. Diğer bir nezle türü olan bakteriyel göz nezlesinde antibiyotik tedavisi görmemiz gerekebilir. En ağır olarak adlandırdığımız viral göz nezlesinde kesinlikle bir hekim yardımı almamız gerekir. Bu gibi durumlarda antibiyotik ve kremler yeterli olmayabilir. Hekimin yaklaşımına göre değişik yollar uygulanır.

En bilindik olanı ise iyot ve soğuk su ile gözün yıkanmasıdır. Böyle bir durum hasta için biraz zor olabilir. Göz nezlesi bazen bir gözümüzde bazen de iki gözümüzde birden gözükebilir. Bu gibi durumlarda ellerimizle mikrobu dağıtmamamız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün