Sağlık

Hamilelik Psikolojisi Ve Yapılması Gerekenler

Bayanların psikolojik anlamda en yoğun dönemlerinden birisi de hamilelik dönemi olarak biliniyor. Dünya’nın en mutlu haberi, aslında bayanlar için belirli bir dönemi kapsamak kaydı ile çok büyük bir psikolojik silsile ortaya çıkar. Bu dönemde ne yapacağını bilmeyen bayanlar ya da anne adayları demek daha doğru, kendilerine en yakın duran insanlara ciddi bir sataşma duygusu ya da aşırı duygusallık gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu dönem, bayanların kendilerine her anlamda dikkat etmesi gereken önemli bir dönemdir. Her ne olursa olsun bu konuyu araştırmak ve bilgi sahibi olmak gerekir.

Bizlerde, sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Hamilelik psikolojisi ile ilgili kafanıza takılan her türlü soruya bu yazımız içerisinde yanıt bulabileceğinizi düşünüyoruz. Bu yazımızı birçok uzman Psikolog ve Psikiyatrın yazlarından derlediğimiz gibi kadın doğum uzmanlarının bu konudaki tezlerini de inceleyerek bilgilendirici bir yazı hazırlamayı uygun bulduk.Faydalı olacağına inandığımız bir yazı.

Hamilelik Psikolojisi Ve Yapılması Gerekenler

Hamilelik Psikolojisi

Mutluluk ve kafa karışıklarının en yoğun yaşandığı dönemlerden birisidir. Duygusallık, hat safhadadır. Bu dönem, ilk hamilelikte bayanlar için gerçekten çok zor bir dönem olarak biliniyor. Hamileliği tek bir noktadan ele alamayacağımız bir gerçek. Bu dönemde yaşanacak her türlü sorun, anne adayı için psikolojik bir buhran yaratır. Bu buhran, zaman içerisinde çok daha büyüyerek anne adayının ciddi sorunlar ile karşılaşmasını sağlayabilir ve bu dönemde yapılması gereken en doğru yöntem profesyonel yardımdır.

Bu dönemde yaşanabilecek her türlü program, ciddi bir sıkıntı yaratacaktır ve hızlı bir şekilde yardım alınması gerekir. Aksi takdirde hiç sağlıklı olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Biliyoruz ki hamilelik dönemi süresince kusmalar, baş dönmeleri ya da halsizlik gibi durumlar yaşanmaktadır ve bayanlar bu durumu hiç sevmezler. Aslında moral bozukluğundan kaynaklı çok çeşitli sorunlarda ortaya çıkabilir ancak durumu her zaman iyi analiz etmek gerekir. Bu dönem boyunca yaşanabilecek tüm olumsuzluklar, anne adayı için çok büyük bir psikolojik sorun olarak dönebilir ve bunu engellemek çok önemlidir. Bu dönemde en büyük görevlerden birisi erkeğe düşüyor. Anne adayının morali bozuk olabilir ve olur olmadık çıkışlar ortaya çıkabilir. Sinirli halleri, erkeği her ne kadar bunaltsa da alttan almak ve anlayışla karşılamak son derece önemlidir. Bu durumu tamamen hamilelik psikolojisi nedeni ile ortaya çıktığını bilmeniz son derece önemlidir.

Eğer bu sinir karşılıklı bir kavga ile sonuçlanırsa çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden evliliği biten nice insanlar vardır. Bu durumu da göz ardı etmemek gerekiyor. Her ne olursa olsun, sağlığınıza dikkat ettiğiniz takdirde sorun yaşamayacağınız da uzmanların hemfikir görüşleri arasında yer alıyor.

Hamilelik Döneminde Yapılması Gerekenler

Hamilelik Psikolojisi Ve Yapılması Gerekenler

Bu dönemde yapılması gerekenler çok önemlidir. Anne adayının rahat bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus bulunuyor. Bu hususlar, uzmanlar tarafından da her fırsatta dikkat çekilen hususlardan birisi olarak biliniyor. Bizlerde sizlere, bilgi sahibi olmanız amaçlı bu konuda bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Bu konudaki bilgilendirmeleri sizlere ilk etapta maddeler halinde açıklayacak ve yanına not olarak düşüm sağlayacağız. Böylelikle çok daha rahat okuyabilecek ve bilgi sahibi olabileceksiniz.

1-Sağlıklı Beslenme ve Spor: Hamilelik döneminde bayanların en çok sinirini bozan durumlar, yukarıda da belirttiğimiz üzere, kusma, halsizlik ya da baş dönmesi gibi durumlardır. Bu durumlar ile karşılaşmamak için sağlıklı beslenme ve spor son derece önemlidir. Spor yaparak vücudunuzun belirli bölgelerini sürekli çalıştıracaksınız ve işlevselliği koruyacaksınız. Böylelikle aldığınız besinleri kusarak dışarı atmak yerine, sindirim sisteminizde düzgün bir şekilde öğütecek ve karnınızda ki bebeğinize besin sağlayacaksınız.

Beslendiğiniz yiyeceklere de son derece dikkat etmeniz gerekiyor. Lifli yiyecekler tüketmeniz, hamilelik döneminde çocuğunuzun ve kendi sağlığınız açısından çok önemlidir.

2-Sinir ve Strese Dikkat: Anne adayı bu dönemde birçok nedenden dolayı kolay bir şekilde sinirlenebilir ve stres olabilir. Bu durumda eşler, birbirlerine karşı anlayışlı olmalı ve alttan alabilmelidir. Aksi takdirde çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu duruma çok dikkat etmek gerekiyor.

3-Sosyallikten Kopmayın: Anne adayları, kendilerini yormamak ya da kirli hava almamak bahanesi ile evlerine kapanarak kendilerini sosyal yaşamdan tam anlamı ile koparmaktadırlar. Bu durum son derece yanlıştır. Hamilelik döneminde bilhassa çok daha sosyal olmanız gerekir. Evde sıkıntı yaratabilir ve kendinize dert çıkarabilirsiniz. Bu nedenle eve kapanmak yerine gezmeyi unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün