Sağlık

Hamilelikte Saç Boyanır Mı? Bebeğe Zararlı Mı?

Hamilelikte saç boyanır mı? bebeğe zarar verir mi?” diye merak eden tüm anne adaylarına bu yazımızı okumalarını öneriyoruz.

Daima şık, bakımlı, çekici ve güzel görünmek; tüm kadınların en büyük arzusu. Ancak söz konusu hamilelik olduğunda anne adayı için bebeğin sağlığı her şeyden daha önemli bir konuma geliyor.

Hamilelikte saç boyanır mı? sorusu da tüm anne adaylarını yakından ilgilendiren bir soru olsa gerek. Çünkü normal şartlarda bile sağlık açısından tehdit edici bir unsur olabilen kimyasal saç boyaları ve kozmetik ürünler; hamilelik müddetince bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir rol üstlenebiliyor.

Peki, Hamilelikte Saç Boyatmak Neden Tehlikeli?

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı boyunca anne adaylarının kesinlikle saçlarını boyatma fikrinden vazgeçmeleri gerekiyor.

İlk 3 aylık zaman dilimi içerisinde anne adayının saçını boyatması; bebeğin sağlığını ciddi derecede olumsuz bir şekilde etkiliyor. Uzmanlar organik saç boyalarının bile bu süreçte kesinlikle kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü saç boyalarının içinde bulunan birtakım etken maddeler, bebekte sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Hamilelikte Saç Boyatmanın Bebeğin Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri:

  • Saç boyasının içinde bulunan etken maddelerin deri yoluyla emilerek annenin dolaşım sistemine yayıldığını ifade eden uzmanlar; bu kimyasal maddelerin plesantayı da geçerek, bebeğin kan dolaşımına kadar ulaşabildiğini belirtiyor.
  • Bebeğin kan dolaşımına kadar erişen bu kimyasal maddeler ise bebekte konjentinal kataraktgöz merceğinin saydamlığını yitirmesi) ve nöroblastom( sinir sisteminde görülen bir çeşit kanser) gibi ciddi rahatsızlıkların gelişmesine zemin hazırlıyor.
  • Saç boyalarının içerisinde bulunan amonyağın sadece kokusu bile bebeğin sağlığını tehdit edebiliyor.

Peki, hamilelik döneminde saç bakımı nasıl olmalı?

  • Hamilelikte saç boyanır mı? sorusunun cevabı kadar hamilelikte saç bakımının nasıl olması gerektiği de bir o kadar önemli.
  • Yani anne adaylarının saç bakımı esnasında kullandıkları diğer saç bakım ürünleri konusunda da seçici davranmaları gerekiyor.
  • Özellikle perma esnasında kullanılan solüsyonlar, saç düzleştirmek için tercih edilen düzleştirici bakım ürünlerinin yapısında yer alan sodyum hidroksit ve bisülfat gibi maddeler; bebeğin sağlığı açısından oldukça zararlı olabiliyor.
  • Saça şekil vermek için kullanılan saç spreylerinin ise herhangi bir dezavantajı bulunmuyor.

Hamilelikte saç boyanır mı? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Bu süreçte ille de saçınızı boyatmayı düşünüyorsanız; saçınızı 4. aydan sonra boyatmalı, saçınızı kuaförde boyatacaksanız, kuaförünüzün organik yani bitkisel saç boyası kullandığından emin olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün