Sağlık

Mide Hazımsızlığı Çeken Kişilere Önemli Tavsiyeler

Çevremizde hemen hemen çoğu insanda aynı şikâyetle karşılaşırız. Genellikle yemeklerden sonra bazen çok yenildiği için bazen doğuştan gelen problemlerden ötürü hazımsızlık sorunu ile karşı karşıya kalınır. Midedeki koruyucu tabaka asitten dolayı bozulur.

Çok sıkıntı veren bazen uykusuz zamanlar geçirten bir rahatsızlıktır. Aslında insan kendi bünyesini tanımalı. Kendine aykırı yiyecek ve içecekler tüketmemeli. Bol su tüketildiği takdirde sorunlar hafifler. HAZIMSIZLIK ÇEKEN KİŞİLERE TAVSİYELER verecek olursak, yemekleri her şeyden önce olması gerektiğinden fazla değil dozunda yemek, öğünleri bir anda mide asidini harekete geçirmek yerine azar azar ve sık sık yemek, uyumadan önce mideyi dinlenmeye bırakmak şart.

Günümüz çalışan insanları için evine geç gelen bireyler için pek mümkün olmasada dikkat edilmesi ve uygulanması şart bir kural. Uyumadan önce mide en az iki saat dinlenmiş ağır besinler alınmaması gerek.

Özellikle çok ağır baharatlı yiyecekler, asitli içecekler söz konusu olduğunda Zaten kaçınılmaz bir hal alıyor rahatsızlık.

Hamilelikte bebekler anne karnında sindirim sistemine baskı uyguladığı için hamilelerde en sık rastlanan şikâyettir. Genellikle hamileliğin son dönemlerinde bebek büyüdüğünde görülsede bazen hamileliğin başındada bu tür şikâyetler olabiliyor. 40. Yaştan sonra bu şikâyetler artabiliyor kahve çay ve gazlı ürünleri mutlaka kesmeli ve bilinçsiz müdahale etmek yerine uzmana danışmalı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün