Sağlık

Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılır ? Takma Diş Temizlemeği Tavsiyeleri

Hangi yaş kategorisine girdiğinizden asıl olmayarak gerçek diş yerine ağzınızda takma diş veya implant olabilir. Takma dişler doktorunuz tarafından gerekli olduğu için alt veya üst damakta kullanmak için yapılır. İki çeşit takma diş vardır : çıkarılabilen ve implantdiş (çene kemiğine vidalanmış).

Çıkarılabilen takma dişler gece uykudan önce çıkarılır, temizlenmesi için gece boyunca bakteri önleyici ve tuz içerikli özel sıvıda bekletilmelidir. Her gün ağız boşluğunuzda oluşan zararlı bakteriler bakım yapılmasa bazı hastalıklara yol açabilir. Kabul edeceğiniz her yiyecekle midenize inecek olan zararlı virüsler iç organlarınıza bile zarar verebilir.

İmplant olan kalıcı takma dişler için bakım zamanı bildiğiniz günlük diş macunu kullanabilirsiniz. İmplant takma dişler genelde çekilmiş bir veya iki diş yerine konulduğu için kendi normal dişlerinizi fırçalar gibi onları da fırçalayabilirsiniz.

Hijyen konusunda doktorunuzdan da tavsiye alın. Diş problemi yaşamamak için düzenli olarak ağzınızı gargara etmenizde fayda vardır. Gargara için nar kabuklarını demleyerek suyunu kullanabilir veya tuzlu su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bu yöntemlerle hem ağız hijyeni sağlamış olabilirsiniz, hem de diş etinizi daha sağlam yaparsınız. Diş fırçası seçerken sert olanlardan kaçının. Fazla sert fırçalar dişeti kanamalarına sebebiyet verebilir. Kullandığınız fırçaların her üç ayda bir mutlaka yenilenmesi gerektiğini unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün