Sağlık

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Mümkün müdür?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Mümkün müdür?

Cinsel bir rahatsızlık türü olan ve hemen hemen ülkemizdeki 10 kadından birinde görülen Vajinismus; tedavi edilmediği takdirde evliliklerin bile boşanma ile sonuçlanmasına neden olan bir rahatsızlık.

Kadınlara küçük yaşlarında cinselliğin kötü bir eylem olarak tanıtılması, cinselliğin ülkemizde hala bir tabu olarak kabul edilmesi, kadınlara cinsel eğitim verilmemesi; kadınlarda vajinusmusa sebep olan en önemli faktörler. Peki; kadının cinsel yaşamını neredeyse bir kabusa çeviren Vajinismus nedir? Tedavisi mümkün müdür?

Vajinismus; kadının eşiyle ya da sevgilisiyle girdiği cinsel ilişki esnasında elinde olmayan sebeplerden ötürü ağrı ve acı hissetmesi anlamına geliyor.

Cinsel ilişki esnasında kadındaki‘aşk kasları’ olarak da bilinen pelvik kaslarının kasılması sonucunda cinsel birliktelik neredeyse imkansız bir boyuta ulaşıyor. Yani erkeğin penisi kadının vajinasına rahat bir şekilde giremiyor; penisin vajinaya girişi sırasında kadın yoğun miktarda ağrı ve acı duyumsuyor.

Vajinismus Nedenleri

Vajinusmusun en korkutucu nedeni ise kadının ilk cinsel ilişkisini tecavüz ile deneyimlemiş olması… Bu durumda cinsellik; kadının bilinçaltına kötü bir deneyim olarak yerleşiyor ve kadın; cinsel ilişki esnasında ister istemez kendini kasıyor.

Cinsel ilişki esnasında istemsiz bir şekilde kasılan kaslar; kadında vajina dışında kalça, karın, sırt, bel gibi vücut bölümlerinde de hissediliyor. Yani vücut; bir nevi kendini korumaya alarak, cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermiyor. Bilinçaltına cinsellikle ilgili yerleşen negatif düşünceler kadında vajinusmus rahatsızlığını tetikliyor.

Ülkemizde bu tip bir rahatsızlıkla karşılaşan kadınların çoğu cinsel terapi uzmanına danışmaktan çekindiği için cinsel yaşam; hem erkek hem de kadın için bir kabusa dönüşüyor ve vajinusmus; çiftler arasında kavgaların da başlamasına zemin hazırlıyor. Sonuç olarak da aşk ile başlayan evlilikler bile hüsranla sonuçlanabiliyor. Üstelik cinsel birleşme esnasında kadının kasılmasının sebebini kendi başarısızlığı olarak gören erkekler; sorunun daha da büyük bir noktaya taşınmasına neden oluyor.

Reddedildiğini düşünen erkek, eşine karşı öfke ve kızgınlık duymaya başlıyor ve böylelikle çiftler arasına da soğukluk girmiş oluyor.

Vajinusmus nedir? sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de vajinusmus tedavi yöntemlerini ele alalım.

Vajinismus Tedavisi

Vajinusmus; tedavi edildiğinde %100 sonuç alınabilen bir rahatsızlık. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan bayanların ilk olarak jinekolojik bir muayeneden geçmesi, ardından da cinsel bir terapistten yardım alması gerekiyor.

Vajinusmusta ilk olarak jinekolojik muayeneye başvurulmasının nedeni; bu rahatsızlığa vajina ile ilgili herhangi bir anatomik bozukluğunun sebep olup olmadığını tespit etmek. Bu muayene; tamamen gözleme dayalı bir şekilde gerçekleşiyor. Yani kadın, muayene esnasında hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmiyor.

Tedavinin ikinci aşaması olan cinsel terapistle yapılan görüşmeler sırasında ilk olarak bu hastalığa neden olan sebepler tespit edilmeye çalışılıyor.

Görsel ve yazılı materyallerin de kullanıldığı cinsel eğitime kadın partneri ile birlikte katılıyor. Eşler arasındaki cinsel soğukluğun giderilmesi, çiftlerin tekrar ten uyumunu yakalamaları ve birbiriyle daha iyi iletişim kurabilmeleri adına çalışmalar yapılıyor.

Vajinismus tedavisi esnasında son olarak da çiftlere ev ödevi veriliyor. Bu ödevler; çiftler arasındaki cinsel uyumunun yeniden sağlanmasını hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün